Kõik autorid, kelle teosed on raamatukogudes, saavad hüvitust. Hüvitust saavate autorite hulka kuuluvad ka tõlkijad, koostajad, kaasautorid ning illustratsioonide ja kujunduste autorid.
AHF ei hinda teoste kunstilist vormi ega taset, meie juures on kõik autorid võrdsed. Kelle teoseid laenutatakse, see vastavalt laenutuste arvule hüvitust ka saab.
Kataloogist ESTER https://www.ester.ee/search~S1*est
Ei ole, arvutame laenutused kokku ja hüvitise ainult neile, kellel on kehtiv avaldus. Kindlat laenutuskorra hinda pole, sest jaotus erineb igal aastal – arvestuses on igal aastal erinevad avaldused, mille vahel jaotatakse ära kogu hüvitisteks eraldatud raha. Mis on omakorda igal aastal erinev summa.
Hüvitiste suurusjärku saab hinnata https://ahf.ee/teated/
Koondarvu ei saa, aga mingi ettekujutuse, kas ja kui palju teost raamatukogudes loetakse, saab näiteks RIKS süsteemist – https://autor.riksweb.ee
Ei lähe. Iga lugeja, kes venitab raamatu tagastamisega, läheb autorile kahjuks maksma mitu võimalikku laenutuskorda – kohtumistel lugejatega tasub nende südametunnistusele koputada, et raamat ikka tähtajaks tagasi toodaks ja see jõuaks aasta jooksul võimalikult paljude lugejateni.
AHF saab andmed rahvaraamatukogudelt eeldusel, et need registreeritakse. Teatud teoseid ostetakse rohkem kui laenutatakse ja teatud teostega on vastupidi – see on raamatuturu eripära, mitte süsteemi eksitus.
AHF kasutab kõikide Eesti rahvaraamatukogude elektroonilisi laenutusandmeid andmebaasidest Sierra, Urram ja RIKS. Arvesse lähevad ainult unikaalsed laenutuskorrad ja pikendusi ei hüvitata.
Hüvitist arvestatakse ja makstakse ainult avalduse esitamisele eelneva kalendriaasta eest. Määramata mineviku eest hüvitist ei saa. Kui unustasid avalduse 15. aprilliks esitamata, on sinu rong selleks aastaks juba ära sõitnud ja hüvitist sulle ei arvestata. Raha aga ei lähe n-ö tuulde, vaid see jaguneb kõigi avalduse esitanud autorite vahel.
See ei ole tehniliselt võimalik. Sellist andmekogu, kus oleksid olemas vajalikud andmed piisava täpsusega, pole Eestis kahjuks olemas.
See on Vabariigi Valitsuse määruses ette nähtud aeg, et inimesed ei unustaks oma väikeste laenutuste arvuga avaldusi lõputult tiksuma. AHF on teinud ettepaneku asendada kehtivusaeg miinimumtasuga, teema on praegu Justiitsministeeriumis menetluses. See tähendaks, et edaspidi kustuvad mittelaenutatud autorite avaldused automaatselt, aga kuni autor teenib laenutuste arvult vähemalt kindlaks määratud miinimumi, jääb tema avaldus kehtima.
Oma kontolt, mis on kättesaadav 24/7/365. Konto andmed nagu kehtiv nimi (abiellutakse ja vastupidi), pangakonto, eposti aadress jm on igaühe enda hooleks.
Avalduse aegumise tähtaja saabumise kohta saadab AHF teate avalduses toodud epostile.
Avaldus on kaks lauset:
Taotlen autorihüvitust teoste laenutamise eest avalikest raamatukogudest ja reprograafilise reprodutseerimise eest vastavalt lisale.
Olen teadlik autorihüvituse taotlemise korrast ja kinnitan minu poolt esitatud andmete õigsust.
Avaldusel on kuupäev ja alati originaalallkiri.
Ei ole. Nimekiri on avalduse lisa.
Kui lisada nimekirja uusi teoseid, tuleb need allkirjastada ja esitada.
Sest avaldus ja selle lisa on väljamakse tegemise alus.
Epostil ahf@ahf.ee ja telefonil 53285284, 6313477.
AHF tahab olla täpne ja töökindel. See on alati moes. AHF eelistab oma eelarvet kulutada mitte veebilehtede disainile, vaid autoritele.
Valida on kolme mahu vahel. Kahtluse korral võiksid teksti ja illustratsioonide autorid omavahel konsulteerida, kuidas keegi oma panust näeb.
Jah.
Siis tasub registreerida ka illustratsioonide autorlus.
Jah. Kaasautorluse puhul tuleb autorite arvuks kirjutada kõikide seda tüüpi autorite arv kogumikus (ise kaasa arvatud).
Jah. Korrektse kirjapildi saab kataloogist ESTER https://www.ester.ee/search~S1*est ja autorlus on “tõlgitud teose originaali autor”.
Veel mitte. Ettepanek on Justiitsministeeriumile tehtud.
Abi saab telefonil 53285284, 6313477 ja epostil ahf@ahf.ee
Abi saab telefonil 53285284, 6313477 ja epostil ahf@ahf.ee
Laenutustasu juuni lõpus, paljundustasu detsembri lõpus.